Uprawianie sportu, szczególnie zawodowo, naraża człowieka na wiele dolegliwości. Stres, mordercze treningi, trema czy problemy ze snem zmuszają nierzadko sportowca do sięgnięcia po leki, co może skończyć się niepożądanymi efektami ubocznymi, koniecznością zaniechania treningów czy nawet trwałą utratą zdrowia. Jednak akupunktura może stać się bezpieczną, nieuzależniającą i efektywną alternatywą dla farmakologicznych środków.

Akupunkturę od dawien dawna stosowano nie tylko do leczenia, lecz także do poprawiania sprawności fizycznej. Już pierwsi europejscy podróżnicy wspominali z podziwem w swych przekazach o wytrzymałości chińskich rikszarzy. Dzięki systematycznym zabiegom nakłuwania, które wzmacniały i zapewniały wytrzymałość fizyczną, kulisi mogli niezmordowanie biegać przez wiele godzin. Metody nakłuć regeneracyjnych używano także powszechnie w chińskiej armii. Po ich zastosowaniu zmęczeni piechurzy mogli przejść jeszcze około 20 kilometrów!

Nic więc dziwnego, że akupunkturą zainteresowały się ekipy sportowe z całego świata, chcąc wykorzystać ją w sporcie wyczynowym, nastawionym na wyniki, rekordy i medale. Na Olimpiadzie w Montrealu, 35 zawodników austryjackiej reprezentacji korzystało z zabiegów akupunkturowych, które nie tylko pomagały w leczeniu urazów i infekcji, ale także zapewniały sportowcom odpowiednią kondycję psychiczną, uwalniając ich przed startem od tremy i stresu. Warto zaznaczyć, że austryjaccy olimpijczycy uzyskali wtedy wyniki dużo lepsze od zaplanowanych. Współcześnie coraz więcej lekarzy akupunktury towarzyszy zawodnikom, czuwając nad ich stanem fizycznym i psychicznym. Koncentrują się przede wszystkim nad usuwaniem urazów i kontuzji, które normalnie mogłyby wykluczyć sportowców z zawodów.

W czym dokładnie akupunktura może pomóc współczesnym sportowcom? Przede wszystkim może wzmocnić układ ruchowy oraz poprawić koordynację, które są kluczowe w dyscyplinach wymagających od zawodnika zręczności i sprawności. Pomaga w regeneracji sił i walce ze zmęczeniem, stresem i tremą, które nie raz uniemożliwiają zawodnikowi występ na sto procent swych możliwości. Zwiększa pojemność płuc, usprawnia funkcjonowanie układu oddechowego i krwionośnego. Poprawia ostrość widzenia, może złagodzić bóle miesiączkowe, mięśniowe i korzonkowe, a także uporać się z nieprzyjemnymi skurczami.

Źródło: Renesans akupunktury, Z. Garnuszewski