Mobilizacje tkanek miękkich
Mobilizacje tkanek miękkich to metoda terapeutyczna, której celem jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów, w przypadku, gdy przyczyną ich blokady są napięte lub skrócone okołostawowe tkanki miękkie.
W tkankach miękkich (skóra, mięśnie, powięź) wskutek przeciążenia może powstawać nadmierne napięcie. W efekcie bardzo często dochodzi do powstania stwardnień w mięśniach lub zmian zwyrodnieniowych w obrębię ścięgna lub więzadła i, co za tym idzie, ich osłabienia, skrócenia, zmniejszenia wytrzymałości i sprężystości
Jeśli zmniejszona ruchomość jest wynikiem zmian powstałych w obrębie tkanek miękkich, najskuteczniejszą formą terapii jest mobilizacja tkanek.
Zbieg może mieć postać:
– masażu funkcyjnego, który polega na rozcieraniu i rozciąganiu dysfunkcyjnego mięśnia i okolicznych tkanek miękkich; jego celem jest zmniejszenie tkliwości tkanek miękkich i poprawa ich mobilności.
– masażu poprzecznego polegającego na punktowym i poprzecznym rozcieraniu włókien podrażnionego ścięgna, więzadła; w efekcie następuje złagodzenie bólu, poprawa ukrwienia, poprawa mobilności, przyśpieszenia gojenia i regeneracja tkanek.
relaksacji poizometrycznej, czyli naprzemiennym rozluźnianiu i napinaniu podrażnionych mięśni.
rozciągania (strechingu), które polega na rozciąganiu mięśnia lub grupy mięśni będących w fazie rozluźnienia po ich uprzednim napinaniu.